“Yazılıma Nereden Başlamalıyım” Saçmalığı

Günümüzde gençler artık yazılımın büyüyeceğini ve geleceğin meslekleri olacağından emin. Bu durumda akla ilk gelen “Yazılıma nereden başlamalıyım” sorusu oluyor.

Yeni başlayanlar için normal bir soru olmasına rağmen her uzmanın bu soruya farklı cevap vermesi sorunun aslında ne kadar saçma olduğunu gösteriyor. Bugün sizlere bu sorunun gerçek cevabını birlikte mantık yürüterek bulacağız.

Öncelikle bu soruya verilen farklı cevapları bir listeleyelim.

1- İngilizce öğren kaynak bulman kolaylaşır
2- Videoları seyret ücretsiz kaynak
3- Yazılım kitapları al
4- Önce platformunu seç

Verilen en sık cevaplar bunlar.

Peki bu yazılım uzmanları yazılıma nasıl başladı? Bu sorunun cevabı da aslında asıl sorumuzun cevabı kadar karmaşık.

Şimdi minik bir oyun ile sizin yazılımcı olabiliritenizi ölçüyoruz. Elinize bir kağıt kalem alın sorulara göre puanınızı yazacaksınız.

Fikir üretebiliyor musunuz?

Cevabınız “EVET” ise bir kağıda projenizin nasıl olması gerektiğiniz yazın. Proje nasıl işleyecek nasıl çalışacak ne gibi bir durumda nasıl tepki verecek. Yazdınız mı? Şimdi bunu isterseniz aşağıdaki yorum kısmına yazın ve kendinize 20 puan verin.

Çözümcü müsünüz?

Buna cevabınız direkt olarak “EVET” ise kendinize 10 puan yazın ve şu soruna 1 dk içinde çözüm üretin.

Bir önceki sorumda ürettiğiniz fikriniz de insanlar projenizi kullanmakta zorlanıyorlar ne yaparsınız?

Soru aslında çok basit çünkü zaten sizin ürettiğiniz bir fikri geliştiriyoruz başkasının fikri hakkında sorsaydım “ben ne bileyim onun … daki işleyişi” gibi savunma sorunu çoktan sormuştunuz bile. Neyse 1 dk içinde çözüm bulduysanız ve tüyleriniz diken diken olduysa kendinize bi 20 puan daha yazın.

İnatçı mısınız?